poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Madera - kraina wiecznej wiosny (cz. I)

Madera, wchodząca w skład Archipelagu Madery i zarazem przynależąca do Makaronezji (grupy wysp wulkanicznych położonych na północno-wschodnim Oceanie Atlantyckim), to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie.

fot. Magazyn Rozmaitości

Madera to propozycja dla osób lubiących aktywny wypoczynek, jako że jest to teren górzysty, pełen górskich szlaków, a także lewad (sieci kanałów wodnych), stanowiących bardzo ciekawą propozycję dla miłośników spacerów wśród bujnej roślinności. Oprócz tego na turystów czeka wiele interesujących miejsc i atrakcji, które na długo pozostaną w pamięci.

Funchal

Obowiązkowym punktem programu powinno być Funchal - stolica Madery. Godne szczególnej uwagi są historyczne dzielnice miasta - Zona Velha, Núcleo Histórico da Sé oraz Núcleo Histórico de São Pedro. 

Zona Velha  to najstarsza część Funchal - to tutaj osiedlali się pierwsi Portugalczycy. Warto wybrać się na spacer po głównej uliczce - Rua de Santa Maria. Zainteresować mogą tutaj drzwi budynków, które zostały pomalowane przez artystów z całego świata w ramach artystycznego projektu pt. "Sztuka Otwartych Drzwi". Klimatu dodają liczne restauracje i knajpki.


Rua de Santa Maria, fot. Magazyn Rozmaitości

W pobliżu Rua de Santa Maria znajdują się dwie kapliczki - XVII-wieczna Capela da Boa Viagem oraz wybudowana pod koniec XV wieku Capela do Corpo Santo. Za nią ciągnie się uliczka prowadząca do charakterystycznego, pomalowanego na żółto fortu São Tiago, w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej. Za fortem znajduje się  XVII-wieczny kościół Igreja do Socorro oraz punkt widokowy. Przy nim działa również sztuczna plaża i kąpielisko Praia da Barreirinha. 

 Fort São Tiago, fot. Magazyn Rozmaitości

Ciekawostką jest fakt, iż w Funchal znajdziemy polskie ślady. Pierwszym z nich jest pomnik św. Jana Pawła II przed katedrą upamiętniający wizytę papieża na Maderze w 1991 r. Drugim jest popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego usytuowane nieopodal katedry (na odchodzącym od niej deptaku Rua Doutor José de Almeida). Na tablicy umieszczonej pod wizerunkiem Piłsudskiego znajduje się wspomnienie jego pobytu na wyspie od grudnia 1930 do marca 1931 r. 

Popiersie Józefa Piłsudskiego w Funchal, fot. Magazyn Rozmaitości

Poza gotycką katedrą w dzielnicy Núcleo Histórico da Sé na turystów czeka także wiele innych ciekawych miejsc, takich jak m.in. Praça do Municipio (główny plac miasta), siedziba wyspiarskiego rządu, budynek banku z 1940 r., czy gmach teatru miejskiego Teatro Municipal Baltazar Dias. 

Praça do Municipio zachwycić może czarno-białą mozaiką, którą jest pokryta. Na placu znajduje się XIX-wieczny budynek ratusza Câmara Municipal do Funchal, Igreja do Colégio - kościół jezuitów wybudowany w XVII w., a także budynki uniwersytetu maderskiego.


Ratusz i główny plac miasta, fot. Magazyn Rozmaitości

W tej samej dzielnicy znajduje się również fort Palácio de São Lourenço, w którym obecnie mieści się Muzeum Wojskowe. Obok niego, na skrzyżowaniu Avenida Arriaga z Avenida Zarco, możemy zobaczyć posąg jednego z odrywców Madery - João Gonçalvrcesa Zarco. 

Przechodząc do kolejnej dzielnicy - Núcleo Histórico de São Pedro -warto wspomnieć o miesczącym się w niej przy Rua do Quebra Costas Kościele Angielskim (Igreja Inglesa) wzniesionym w 1822 r. Upamiętnia on Brytyjczyków, którzy niegdyś licznie zamieszkiwali stolicę Madery. Natomiast nieco dalej, przy Rua da Carreira, ulokowany jest Cemitério Inglês, czyli brytyjski cmentarz. Interesującym punktem zwiedzania Funchal będzie na pewno forteca Fortelaza do Pico, znajdująca się w pobliżu cmentarza. Została ona wybudowana w XVII w. Prowadząca do niej droga wymaga sporo wysiłku, jednak wszystko wynagradza rozciągająca się stamtąd panorama. 

  Fortelaza do Pico, fot. Magazyn Rozmaitości
 
Monte 

Monte dawniej była odrębną miejscowością, natomiast dzisiaj przynależy do Funchal i znajduje się na jednym ze wzgórz otaczających miasto. Warto wybrać się tutaj chociażby ze względu na niezwykłe ogrody - Monte Palace Tropical Gardens (ogród tropikalny) oraz Ogród Botaniczny. Oprócz tego na wzniesieniu usytuowany jest kościół Igreja Nossa Senhora de Monte, w którym został pochowany Karol I Habsburg, ponieważ to właśnie na terenie Monte cesarz przebywał i zmarł skazany na wygnanie. W kościele umieszczona jest również figurka patronki wyspy - Matki Boskiej z Monte. 

 Kolejka linowa na trasie Funchal - Monte, fot. Magazyn Rozmaitości

Najlepszym sposobem dostania się na wzgórze jest kolejka linowa, wyjeżdżająca ze stacji znajdującej się w centrum Funchal. Kurs w jedną stronę trwa ok. 15 minut, a cena biletu w jedną stronę wynosi 10 euro dla osoby dorosłej, a w dwie strony - 15 euro. Chociaż jest możliwość podróży kolejką w obie strony, to jednak atrakcyjną propozycją jest zjazd saniami z wikliny (Carros do Cesto). Kierowane są one przez dwóch, ubranych w charakterystyczny strój, carreiros . Jedynym utrudnieniem jest fakt, iż nie dojedziemy nimi do samego Funchal, ale przynajmniej część trasy przebiegnie w niezwykły i oryginalny sposób.

 
Wiklinowe sanie w Monte, fot. Magazyn Rozmaitości

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz