środa, 13 maja 2015

Barcelona - śladami Gaudiego i Picassa

Barcelona może zachwycić nie tylko pięknym położeniem – wybrzeże Morza Śródziemnego w północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Zwiedzając stolicę Katalonii należy pamiętać o niezwykłych zabytkach stworzonych przez Antonio Gaudiego -  architekta z przełomu XIX i XX w.

Taras widokowy w Parku Guell, fot. Magazyn Rozmaitości

Pierwszym obowiązkowym punktem na mapie Barcelony jest Park Guell. Jego historia sięga roku 1898, kiedy to hrabia Eusebio Guell zlecił Gaudiemu stworzenie projektu ekskluzywnego osiedla. Inspiracją były angielskie ogrody, które zafascynowały go podczas wielu podróży do Anglii. Budowa rozpoczęła się w 1900 r. i trwała do 1914 r. Główną atrakcją parku jest taras widokowy, prezentujący panoramę Barcelony. Pod nim znajduje się Sala Kolumnowa. W zamyśle miała ona pełnić funkcję rynku, a mieści się w niej 86 kolumn w stylu doryckim. Z kolei sufit wypełniony jest mozaiką.

Sufit Sali Kolumnowej, fot. Magazyn Rozmaitości

Do Sali prowadzą imponujące schody, przy których miejsce zajmuje symbol stolicy Katalonii – wielobarwny smok. Na tarasie, oprócz podziwiania pięknego widoku, jest okazja do odpoczynku na najdłuższej (150-metrowej) ławce świata. Gaudi, projektując tę ławkę, idealnie dopasował ją do kształtów ludzkiego ciała. Motywem przewodnim parku jest wszechobecna mozaika, a do jej tworzenia wykorzystano technikę „Trencadis”. Polega ona na zdobieniu powierzchni fragmentami ceramiki i szkła. W parku Guell znajduje się także dom Antonio Gaudiego. Architekt żył w nim 20 lat, później przeniósł się do swojej pracowni przy Sagradzie Familii. Obecnie jest to muzeum dostępne dla turystów.

Templo Expiatorio de la Sagrada Familia, fot. www.world-insider.com

Templo Exipiatorio de la Sagrada Familia (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny) - bazylika wznoszona od ponad 130 lat, najsłynniejsze dzieło architektoniczne Antonio Gaudiego. Pracę nad świątynią rozpoczął w 1883 r. Jego projekt przepełniony jest symboliką religijną. Założeniem było stworzenie trzech fasad, mających odpowiadać tajemnicom Narodzenia, Męki i Chwały, 18 wież: 12 z nich ma symbolizować apostołów, 4- ewangelistów, dwie kolejne są poświęcone Jezusowi i Maryi. Elementem wyróżniającym wieżę Chrystusa jest krzyż, natomiast Matki Boskiej - gwiazda.

Za życia Gaudiego udało się dokończyć jedynie fasadę Narodzenia, która podzielona jest na trzy portyki: Wiary, Nadziei i Miłosierdzia. Na pierwszym z nich widoczne są wydarzenia z dziecięcych lat Jezusa. W portyku Nadziei zostały przedstawione: ucieczka z Egiptu oraz rzeź niewiniątek. Kolumny odzwierciedlają Józefa i Maryję, a podtrzymują je dwa żółwie, oznaczające stałość. Główną sceną jest moment narodzenia Chrystusa, a nad nią znajduje się Drzewo Życia z gołębiami, mającymi symbolizować wiernych. Nad fasadą Narodzenia górują 4 wieże dedykowane apostołom: Barnabie, Judzie, Szymonowi i Mateuszowi.

 Fasada Narodzenia, fot. Magazyn Rozmaitości

Sagrada Familia stała się dla Gaudiego najważniejszym projektem. Praca nad nim trwała przez 43 lata, a została przerwana przez nagłą i niespodziewaną śmierć. Architekt został potrącony przez tramwaj w 1926 r., kiedy szedł na mszę do kościoła św. Filipa Neri. Należy podkreślić, że w ostatnich latach życia całkowicie poświęcił się świątyni. Do końca jego życia udało się ukończyć większą część Fasady Narodzenia, a wewnątrz budowli kryptę, absydę oraz dziedziniec.

Budowa Fasady Męki rozpoczęła się dopiero w 1954 r., a pracą nad jej wykonaniem kierował Josep Maria Subirachs. Ta część świątyni przedstawia sceny Drogi Krzyżowej aż do Zmartwychwstania. Na drzwiach wejściowych umieszczone zostały fragmenty Ewangelii opisujące Mękę Jezusa, a obok nich widoczne są wydarzenia z Ogrodu Oliwnego, Ostatniej Wieczerzy oraz ukoronowanie cierniem Chrystusa. Na środkowej kolumnie można dostrzec scenę biczowania. W następnej kolejności przedstawiono moment, kiedy Jezus niesie krzyż, a także św. Weronikę trzymającą w rękach chustę odzwierciedlającą twarz Syna Bożego. W górnej części Fasady na pierwszy plan wysuwa się Ukrzyżowanie, a jeszcze wyżej, pomiędzy wieżami, zauważyć można 5-metrową, wykonaną z brązu figurę Zmartwychwstałego Jezusa. Nad Fasadą Męki wznoszą się wieże poświęcone apostołom: Jakubowi, Bartłomiejowi, Tomaszowi i Filipowi.


Wieże nad Fasadą Męki, fot. Magazyn Rozmaitości
 
Barcelona to jednak nie tylko miasto Gaudiego. Swoje miejsce w nim znalazł także znany na całym świecie malarz Pablo Picasso. Niejednokrotnie zatrzymywał się w Barcelonie. Wiele swoich obrazów poświęcił temu miastu. Przykładem jest m.in. "Azoteas se Barcelona" ("Dachy Barcelony"). "Panny z Avignon" (1907 r.) to także dzieło stworzone dzięki pobytowi w katalońskim mieście. Przedstawia ono 5 prostytutek z barcelońskiej ulicy d'Avinyo, przy której artysta mieszkał przez pewien czas. W stolicy Katalonii znajduje się Muzeum Picassa, gdzie można obejrzeć jego dzieła.

 fot. Magazyn Rozmaitości

Oczywiście to nie jedyne miejsca, które warto odwiedzić będąc w Barcelonie. Znajdziemy tu wiele innych atrakcji, jak chociażby stadion Camp Nou, La Font magica (Magiczna Fontanna - kompleks multimedialnych fontann - warto się tam wybrać szczególnie wieczorem), Katedra św. Eulalii, czy Pomnik Kolumba. 

 La Font magica, fot. Magazyn Rozmaitości

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz